Recidiva druhá

Recidiva na jaře roku 2019

Chtěl jsem ji ututlat. Ale vzpomněl jsem si na své rčení. Alkoholik musí žít v pravdě. A tak jsem šel pomalu s pravdou na světlo Boží. První to věděl můj psycholog Silvníka a má kamarádka Maruška, po ní dcera Pavlínka a jako poslední jsem se přiznal svému psychiatrovi, paní doktorce Petře.

Letos 3.září to bude deset let co abstinuji. Už jen tento samotný pocit je sváteční a vedl mě k oslavě. A já místo toho, abych to oslavil třeba výletem do neznámých končin, jsem se rozhodl pro zcela rutinní a všední zábavu. Zašel jsem do obchodu a s radostí jsem si koupil dvě sedmičky červeného vína. Naivně jsem se domníval, že tím to dopiji a končím. Krutá byla realita.

A přitom vím, že pro alkoholika jedno pivo znamená jistý odrazový můstek do dalšího požívání alkoholu až do nestřídmosti. Prostě do mrtva. Také to tak dopadlo. Dvě sedmičky se vypařily jako dým a zůstala jen slina na jazyku. Ještě téhož dne jsem mazal pro další láhve. A ráno ?

Zákonitě ráno následovaly popravky. A popravky byly každý den. Tím, že mi to lezlo do peněz, jsem přestoupil na levnější variantu dvoulitrových vín v plastu. Začal jsem snižovat dávky. Ale dost násilně. Dostal jsem se tak jen do určité hladinky, kdy tělo začalo být spokojené. Ale rozum pořád velel: „ Ještě ne ! “. Až po týdnu snižování dávek jsem to mohl utnout. Bylo to příšerné. Vím, že na detoxu by mi dávali injekce na zklidnění, ale chtěl jsem si to sám vytrpět celé, ať na to dlouho nezapomenu. Nejlépe až do smrti.

Styděl jsem se.

Ve svých šedesátičtyř letech se umím ještě stydět

No to je skvělé !!!

 

Sice týden jsem snižoval dávky, ale čistý jsem byl až za další tři týdny. Mezi tím jsem vygruntoval celý byt, protože nečinnost je v tomto případě svinstvo. V okamžiku nicnedělání se objevují spekulace, jak to udělat, aby vlk byl nažraný a koza zůstala celá. Dnes vím, že má aktivita v domácnosti mě dovedla do zdárného konce. Po čtyřech týdnech jsem byl čistý a cítil jsem se zdráv a vesel.

Ale to je úplně jiná radost než z chlastu. Je živá a tvořivá. Byl jsem moc rád, že jsem toho vlka zahnal a mohl se opět věnovat svým zálibám. Obohatil jsem si své uvědomění. Jen s čistou hlavou můžeme vést klidný a tvůrčí život. Bez vytváření nových hodnot je život prázdný.

A tak jsem si hned udělal radost. Sundal jsem se stěny starý obrázkový kalendář a na jeho místo jsem pověsil zcela nové tři obrázky. Nejsou nové. Dokonce některé jsou z roku 1973, ale pro mě nové byly. Jsou to originály amatérů a kupuji je v Adře, to je obchod pro sociálně slabší lidičky. Tedy pro mě.

Amatérský obrázek vyfocený amatérským fotografem.

Příští týden za mnou přijede dcera Pavlínka s vnukem Honzíkem. Budeme mít co vyprávět. Hlavně se těším na jejich zážitky z dovolené u moře. Zlaté písky je hostily a měli to dvěstě metrů od moře. A navíc bazén hned v areálu hotelu. Prostě na mé poměry luxus. A to nemluvím o výletech do okolí.

Jinak se hodlám znovu ponořit do svých algoritmů tvoření Chaosu. Už se těším. Mám už jich pár v hlavě. Napadly mě právě v okamžiku, kdy jsem si uvědomil svůj prázdný život. Vždyť já ho má přece čím naplnit. A navíc mám Punťu. To je můj stín, mé třetí já.

Moje dcera mě pořád navádí ať začnu kreslit nebo malovat. Já vím. Je to ve mně. Chce to jen začít a potom už to půjde samo. Je to stejné jako s mým básněním. Napíši první větu a ostatní přidávám do skladby a teprve až závěr tomu všemu dává smysl.

Však jako hlavní důvod ztráty pokory ke své abstinenci. Vidím, že jsem se vzdálil od Boha. Bůh je pro mě pevnou a silnou motivací. Život s Bohem je nádherný, čistý a plný dobrodružství. Kdo to jednou zažije, rád se k životu s Bohem vrací.

Poznámka pod čarou


Přiznal jsem se vám a cítím se lépe. Došlo mi, že alkoholik prostě nepotřebuje důvod, aby začal pít. Pak následují zákonitosti. Kvantita vystřídá kvalitu. Ráno je nutné se napravit, čím jsem se pokazil. Rozhodný je však radikální konec. Šlus. Následuje potupné střízlivění, které je nutno vyplnit fyzickou tvůrčí činností. A až je tělo čisté může následovat duševní tvůrčí činnost.

Tento závěr není vycucaný z palce. To je život a já jsem živým důkazem.